Wszystko zaczęło się od pandemii, kiedy każdy próbował uchronić...
Czytaj więcejWszystko zaczęło się od pandemii, kiedy każdy próbował uchronić się przed kontaktem bezpośrednim. Wtedy terapia gabinetowa przeszła na dużą skalę do internetu. I jak się okazało, terapia online stała się bardziej wygodna zarówno dla Klientów (oszczędność czasu na dojazdy) jak i dla terapeutów (ograniczanie wydatków na drogi zazwyczaj lokal). Już wcześniej działała pomoc online jak np. telefon zaufania, gdzie można w trakcie rozmowy telefonicznej uzyskać wsparcia, czy wideo wizyty lekarskie — szczególnie jako kontynuacja leczenia.
Dla kogo przeznaczona jest terapia online?
Pomijając pragmatyczne atuty terapii online jak wspomniany brak dojazdu trzeba powiedzieć, że jest ona bardzo komfortowa dla Klienta, ponieważ pozostaje on na spotkaniu w swojej sferze komfortu. Uczestniczy w spotkaniu online we własnym domu, gabinecie, miejscu, w którym czuje się swobodnie. Natychmiast po zakończeniu spotkania, może wrócić do swoich aktywności, pozwolić sobie na drzemkę czy obejrzenie ulubionego serialu. Konsultacja online to rozwiązanie dla polskojęzycznych Klientów, którzy mieszkają za granicą, a mimo wszystko chcę korzystać z terapii czy coachingu po polsku. Rozmowa w ojczystym języku, jest odbierana jako wygodniejsza. Według Klientów łatwiej jest im wyrazić się w swoim języku. Usługi prowadzone online są często korzystniejsze cenowo od tych stacjonarnych. W niektórych przypadkach jest to jedyna możliwość by skorzystać z usług danego terapeuty, który przyjmuje poza miastem naszego zamieszkania.
Aby skorzystać z terapii online, musimy mieć sprawne urządzenie i dobry dostęp do internetu. Również w naszej gestii pozostaje wygospodarowanie czasu i miejsca, w którym nikt nam nie będzie przeszkadzał. Zajmujemy się na spotkaniu online z psychologiem ważnymi dla nas sprawami i chcemy być w tym czasie skupieni i zaangażowani.
Jakie atuty ma psychoterapia online?
Konsultacja z psychologiem online daje nam jeszcze większe poczucie prywatności, bo nie musimy przechodzić przez rejestrację w danej jednostce czy siedzieć w poczekalni. Nie zmienia to faktu, że dla naszego psychologa nie pozostaniemy „anonimowi” zostaniemy bowiem poproszeni o podanie imienia, nazwiska, a czasem nawet wypełnienia kwestionariusza. Na konsultacji wstępnej zostaniemy w uważny sposób wypytani o wszystkie istotne szczegóły, naszą historię korzystania z pomocy psychologicznej czy psychiatrycznej.
Jak się przygotować do spotkania online?
Sprawdź czy masz naładowane urządzenie, połóż też ładowarkę obok na wszelki wypadek. Wybierz miejsce, pokój, w którym będziesz się czuł komfortowo. Przygotuj sobie coś do picia, wodę albo herbatę, chusteczki higieniczne, kartkę i coś do pisania. Jeśli korzystasz z notatnika też miej go pod ręką. Minimum jeden dzień przed spotkaniem dostaniesz informacje na jakim komunikatorze się spotkacie.
Wynagrodzenie
Płatność za konsultacje psychologiczne online odbywa się również zdalnie. Płatność należy uiścić przed spotkaniem, na wskazany rachunek bankowy. Zazwyczaj minimum jeden dzień przed wyznaczonym terminem spotkania. Za cykl spotkań terapeutycznych można zapłacić z góry. Problemy z internetem, które stoją po stronie Klienta i powodują, że nie pojawia się on na umówionym terminie spotkania, zazwyczaj nie zwalniają z płatności. Należy jasno ustalić warunki odwołania wizyty z terapeutą przed zawiązaniem kontraktu terapeutycznego.